Kzetek
A szrazfldet alkot, termszetben elfordul anyag. A kzet termszetes keletkezs, szilrd anyag, amely klnfle svnyokbl ll. A klnfle kzettpusok ltalban tbbfle svnyfzist tartalmaznak, ezrt sszettelk kmiai sszegkplettel nem rhat fel. Lteznek gyakorlatilag egyetlen svnyfajbl felpl (n. monomineralikus) kzetek is.
A kzetek svnyokbl llnak, s keletkezs szerint csoportosthatk:
a) magms,
b) ledkes,
c) metamorf kzetek.
svnyok kpzdse:

Magms kzet
A magma megszilrdulsval keletkez kzeteket magms kzeteknek nevezzk. A magma, vagy ms nven kzetolvadk megolvadt sziliktokbl s oldott gzokbl ll izz folyadk. A 70-100 km vastag kzetburok alsbb rszeiben vagy mg mlyebben, az asztenoszfrban keletkezik. A kzetolvadk ltalban az n. magmakamrban helyezkedik el, ahonnt a hasadkok mentn, a legkisebb ellenlls irnyban igyekszik a felszn fel nyomulni.
Abban az esetben, amikor a magma nem jut a felszn kzelbe s a mlyben - nha magban a magmakamrban - szilrdul meg, mlysgi magms, avagy plutoni kzetek keletkeznek (Pluto az alvilg istene a rmai mitolgiban). Mivel a Fld belseje fel haladva emelkedik a hmrsklet, a mlyben lass a kihls folyamata (tbb milli v is lehet), gy a magmbl kikristlyosod svnyok sokig plhetnek, nagyra nvekedhetnek. A plutoni kzetek ezrt durvn kristlyosak. Az egyes kristlyok szabad szemmel is jl lthatk (tlagosan 3-5 mm nagysgak). Az ilyen kzeteket szemcss szvetnek nevezzk.
A leggyakoribb mlysgi magms kzet a grnit. Magyarorszgon ez pti fel a Velencei-hegysg f tmegt. A grnit kora itt kb. 300 milli v (karbon idszaki). A becslsek szerint egy ilyen mret grnittest kihlse s megszilrdulsa tbb 10 milli vig is tarthat.
A magma gyakran a fldfelsznre is kijut. A felsznre ml magmt lvnak nevezzk. A kilps helyn tzhny, ms nven vulkn keletkezik (Vulcanus a tz istene a latin mitolgiban). A lva kihlse igen gyors - akr nhny ra alatt is vgbemehet, nagy kristlyok felplsre gy nincs lehetsg. A vulkni kzetek ezrt apr kristlyosak, a kristlyok sokszor csak mikroszkp alatt lthatk. Az ilyen kzetet afanitos szvetnek nevezzk.
A nagyon gyorsan kihl lvbl egyltaln nem, vagy csak rszben trtnik meg az anyagok kikristlyosodsa. Ezeket a kristlyszerkezet nlkli kimlsi kzeteket vulkni vegeknek nevezzk (veges szvet vulkni kzetek).
A vulkni kzetek nem csupn a lvbl megszilrdult kzeteket (lvakzetek; bazalt, andezit stb.) jelentik, ide tartoznak a vulkni trmelkes kzetek is. A tzhny kitrse sorn kivetett, kisebb-nagyobb trmelkdarabokbl, idegen szval piroklasztitbl llnak (a piroklasztitot leginkbb "tzes trmelknek" fordthatjuk). A finomabb szem piroklasztitbl (pl. vulkni porbl) keletkeznek a vulkni tufk (pl. bazalttufa, andezittufa stb.). A durva szem, gyakran nagy tmbket is bezr piroklasztit neve agglomertum (agglomero = szorosan odanyomni; olasz).
Magyarorszg vulkni trmelkes kzetei ltalban lvakzet-prjukkal egytt fordulnak el (pl. badacsonyi bazalttufa). Az agglomertumok fkppen az andezit hegysgekben jellemzk.
sszefoglalsul: a magms kzetek a magma megszilrdulsval keletkeznek. A felszn alatt lassan kihl magmbl durva kristlyos, mlysgi magms kzetek jnnek ltre (pl. grnit). A felsznre ml magmt lvnak hvjuk, amelybl vulkni kzetek keletkeznek (pl. bazalt, andezit, obszidin). A gyors kihls miatt apr kristlyosak, illetve veges szvetek. Vgl a tzhnyk kitrse sorn kiszrdott trmelkbl klnfle vulkni trmelkes kzetek jnnek ltre.
A magma olvadt sziliktokbl s oldott gzokbl ll, izzn foly olvadk. A sziliktok szilciumban (Si) gazdag vegyletek, amelyekben klnfle fmek (fleg vas, magnzium, alumnium, kalcium, ntrium, klium) fordulnak el. E fmek s a szilcium oxidlt vltozatai kztti ktsekbl alakulnak ki a sziliktvegyletek, vagy rvidebben sziliktok.
A magma megszilrdulsa sorn az olvadt sziliktok svnyokk kristlyosodnak ki, ltrehozva a magms kzetek legfontosabb svnyi sszetevit. A kikristlyosods nem egyszerre trtnik. Az elszr kivl svnyok a magmakamra mlyre szllnak le s ott felhalmozdnak.
A magms kzeteket felpt sziliktsvnyok kt csoportra oszthatk:
a) sznes elegyrszekre (zldes, fekets szn svnyok),
b) szntelen svnyokra (fehr szn, rzsasznes, halvnykk, vagy szntelen svnyok). A szntelen svnyok kzl az n. fldaptflk a legfontosabbak.
Magma
A felszn alatt keletkezett kzetolvadk.
Magmakamra
A vulknok belsejben lv reg, amelyben a magma tallhat.
Asztenoszfra
A fldkpeny litoszfra alatt elhelyezked izz, viszonylag kplkeny, lgy rsze, amelyen a kzetlemezek sznak. Az asztenoszfra kb. 250 km-es mlysgig tart.
Mlysgi magms kzet
A felsznt el nem r megszilrdul magmbl kialakul kzet.
Lva
A felsznre kerl magma elnevezse.
Vulkn
Olyan hely a fldfelsznen, ahol a kzetburok repedsein keresztl a magma a felsznre kerl.
Kimlsi kzet
Olyan vulkanikus kzet, amely a felsznre kerls utn hl ki s szilrdul meg.
Vulkni trmelkes kzet
A vulkni mkds sorn a levegbe kerl por s kzetdarabokbl kialakul kzet, vulkni tufa (andezit, bazalt s riolittufa).
Piroklasztit
A vulkn kitrse sorn a krterbl kitr majd lehull anyagok sszessge: vulkni por s hamu, lapilli, horzsak, vulkni bombk.
Tufa
Vulkni porbl, hamubl, trmelkbl kialakul kzet.
Sziliktok
A fldkreg leggyakoribb svnyainak gyjtneve. ltalban nagy kemnysg nagy formakincs svnyok tartoznak ide: kvarc, fldptok, csillm stb.
Magms kzetek keletkezse:

ledkes kzet
Olyan kzetek, amelyek klnbz eredet ledkek lerakdsa s kzett vlsa sorn alakultak ki. Az egyre felhalmozd ledk als rtegei a felsbb rtegek egyre nvekv nyomsa miatt sszetmrdnek, sszecementldnak. Az ledkes kzetek keletkezsben a h nem jtszik szerepet, kialakulsuk alapjn hrom csoportba sorolhatk:
1. trmelkes ledkes kzet,
2. vegyi ledkes kzet,
3. szerves eredet ledkes kzet.
Az ledkes kzetek csoportjba laza ledkek is tartozhatnak, pl.: iszap, homok, agyag stb.)
A kzetsvnyok elegybl ll, termszetes ton keletkezett szilrd test. A kzetek egy rsze egyfle svnybl ll (pl. egyes, csak kalcitbl felpl mszkfajtk). A kzetek msik rsze tbbfajta svnyt is tartalmaz (pl. kvarcbl, fldptbl s csillmbl felpl grnit).
Az svnyok mrete, alakja s elrendezdse adja a kzet szvett. A kzetek szvete igen vltozatos lehet, pl. finom szvet (apr svnykristlyokkal), durva szvet (viszonylag nagy, szabad szemmel is jl lthat svnykristlyokkal); laza illetve sr, tmtt szvet stb.
A vltozatos svnyi sszettel s szvettpus miatt sokfle kzet ltezik. Ezek ptik fel a Fld szilrd burkt, amelyet kzetburoknak vagy litoszfrnak neveznk.
A Fld krgnek dnt tbbsge - kb. 95%-a - magms s talakult kzetekbl ll. Az ledkes kzetek mindssze nhny szzalkt adjk a kregnek. Msfell viszont a felszn 75%-t ledkes kzetek bortjk, vagyis ezekkel tallkozhatunk a leggyakrabban.
Az ledkes kzetek keletkezse a kzetburok felsznn vagy igen kis mlysgben jtszdik le.
ledkes kzetek kpzdse:

Metamorf kzet
talakult kzet, amelynek fizikai s kmiai tulajdonsgai nagy nyoms vagy magas hmrsklet hatsra megvltozik, s j kzettpus alakul ki.
A metamorf kzetek olyan kzetek, amelyek ms kzetekbl (anyakzet) keletkeztek, mikzben azoknak megvltozott a szerkezetk s/vagy az svnyi sszettelk, sokszor, pedig a szvetk is.
A kzeteket felpt svnyok mindig azon krlmnyek kztt a legstabilabbak, amelyek kztt ltrejttek. Ha a krlmnyek - fkpp a nyoms s a hmrsklet - megvltoznak, akkor a kzetben, szilrd llapotban trtn tkristlyosods megy vgbe (ellenttben a magma megszilrdulsval, ahol az olvadspontnak megfelel sorrendben vlnak ki az egyes svnyok).
A folyamat sorn az j hmrskleti- s nyomsviszonyoknak megfelel svnyos sszettel alakul ki. Magms, ledkes s metamorf kzet egyarnt teshet ilyen talakulson. A metamorfzis rinthet viszonylag kis terleteket, de olykor flkontinensnyi kzetanyag is talakulhat.
Metamorf kzetek keletkezse:

|