Hres drgakvek 2
Mria, romn kirlyn zafrja
Ez az risi ngyszgletes, dszprna alak zafr - mely egyik vgnl keskenyebb, mint a msiknl - 2003. november 19-n kerlt kalapcs al Genfben.
Az kk elads eltti cmkje a kvetkezt tartalmazta: "Egy nemes csald tulajdona", a zafr - mely egy nyaklncot dsztett - felbecslt ra, pedig 879 000-1318 000 dollr kztt volt.
Egy varzslatos s trtnelmi zafr medl Cartiertl. Egy dszprna alak, 478, 68 kartos zafr, melyet virgos gymnt motvum tart hrom ponton, a fonkjn is gymntkerettel, s az altmasztsoknl is, francia platina prbajellel.
Erre a 478 kartos zafrra az els utalst Cartier tette 1913-ban, amikor az kk ht msik zafrhoz kerlt, s a kirlyi csald egy szp gyjtemnye alakult gy ki. Ugyanebben az vben ksbb, a gymnt nyaklncot talaktottk, hogy kihagyjk a kisebb zafrokat azrt, hogy a nagy zafrra sszpontosuljon a figyelem.
A gynyr kszer design-ja 1919-ben jra megvltozott, s Cartier legrtkesebb darabja lett a Hotel Maria Cristina szi show-jnak killtsn, San Sebastianban. A vrosban beszdtrgy lvn Spanyolorszg kirlynje, Victoria Eugenia, az anyakirlyn Maria Cristina s Bourbon hercegnje is megrkezett, hogy teljes pompjban csodljk meg.
Kt vvel a spanyol killts utn a gymnt nyaklncba rakott zafrt megvsrolta a romn Ferdinand kirly. Gynyr hitvese, Mria kirlyn akkoriban a negyvenes vei kzepn jrt, s a romn kulturlis rdeklds nagykveteknt volt hres (Mria kirlyn unokja volt a brit Viktria kirlynnak s az orosz II. Sndor crnak is).
A zafrt valsznleg 1947-ben adtk el, amikor Michael kirly (Mria kirlyn unokja) elhagyta Romnit. Harry Winston szerezte meg. A zafr nlkli gymnt nyaklncrl az utols kpet Michael kirly s Anne hercegn 1948-as eskvjn kszlt.
Mria romn kirlyn zafrja a legnagyobb zafr, amely eddig rversen megjelent isteni szpsgvel, hihetetlen trtnelmi httervel, melyek miatt vitathatatlanul egyedi kszer.
India Csillaga zafr

Az India csillaga 563, 35 kartos slyval a vilg legnagyobb s egyben leghresebb zafrja.
Megkzelten 2 millird ve alakult ki, s gy 300 ve talltk meg Sri Lankn, ahol folyamatosan kitn zafrokat tallnak az si folyk ltal lerakdott homokos s kavicsos rtegeiben. J.P. Morgan iparmgns s pnzgyi szakember 1900-ban mutatta be a zafrt a New Yorki Termszettrtneti Mzeumban. Manapsg az India csillaga a legnevesebb darab a Mzeum gyjtemnyben.
Az India csillagban az svnyi rutil jelenlte adja meg a zafr tejes jellegt. Ugyanennek ksznhet a csillagos hats, az apr svnyi rostok a kben, hrom irnyban helyezkednek el, s a bejv fnyt csillag mintban tkrzik vissza. Ez a hats a csillagossg, s a sznkkel egytt ez az a jellemz jegy, amely a csillag zafrokat olyan rtkess teszi.
1964-ben az India csillagt (a Delong Star rubinnal egytt) Jack Murphy s kt msik frfi ellopta. 25 ezer dollr vltsgdj ellenben visszaszereztk ket.
|