rdekessgek 3
GUILIN

Guilin s krnyke
A krnyken vgzett geolgiai kutatsok eredmnyei alapjn felttelezhetjk, hogy a terletet mintegy 300 milli vvel ezeltt tenger bortotta. Annak kiszradst kveten - a korbbi tektonikus mozgsok kvetkeztben felsznre emelkedett - mszk uralta a vidket. A termszet vezredes erzija, s fknt a szl mllaszt hatsra alakult ki a mostani, a legklnflbb mesebeli formkat mutat mszkcscsok erdeje. Messzire nyl, szebbnl szebb karsztbarlangok s titokzatos, fld alatti folyk teszik mg izgalmasabb kalandozsunkat. Az a tny, hogy e vidken a nyri monszun idejn egyetlen hnap alatt annyi csapadk lehullhat, mint nlunk Aggteleken egy teljes esztend folyamn, a karsztos erzit nagymrtkben fokozza. Radsul a lehull csapadk korrodl hatst kzel a dupljra emeli annak fokozott saltromsavtartalma, ami a trpusi vidkeken, illetve a monszunklma alatt gyakori lgkri kislsek kvetkezmnye.
Guilin Guangxi Zhuang Nemzetisgi Autonm Terlet szak-keleti rszn terl el a Xijiang foly gnak, vagyis a Guijiang foly fels szakaszn. Guilin trtnelme tbb mint 2000 vre nylik vissza, szinte halljuk flnkben azt a mondst, hogy a "guilini hegyek s vizek a legjobbak a kerek g alatt".

A Guilin vrost tszel Lijiang (Li) foly kt partjn srn magasodnak a tipikus karsztkpzdmnyek. A turisztikai krzetben egy foly, kt cseppkbarlang s tbb hegycscs tallhat, vagyis a Lijiang foly, az gynevezett Ndas Fuvola Barlang, a Htcsillag Barlang, a Magny Cscs, a Fubo cscs s a Diecai cscs. Guilin belvrostl, a Lijiang folyn keresztl, Yangshuo teleplsig -ami 83 kilomter-, egy tndrvilgba viszi az embert, mert a foly krnykn a karsztkpzdmnyek, a hegycscsok egymsba rnek. Lassan eveznek a folyn, hogy lvezni lehessen a tjat, ami olyan, mint egy festmny. Az emltett 83 kilomteren a turistk hajrl vehetik szemgyre a krnykbeli hegycscsok oldalain rejl cseppkbarlangokat s klnbz nevezetessget, az emberi kzzel vsett rsok szma meghaladja a ktezret.

A Htcsillag cseppkbarlang Guilin belvrosban tallhat, tulajdonkppen egy fldalatti foly alaktotta ki. A barlang tgas, benne sok-sok jghez hasonl kkpzdmny lthat. A barlangban mindig a 20 Celsius-fok van, benne a turistk tbb mint 800 mteren stlhatnak. A kpzdmnyek klnbz formkhoz hasonltanak, a klnc fl ugr pontyhoz, elefnt ormnyhoz, a koronggal jtsz oroszlnhoz, vagy nmely nagyobb mret kpzdmny tengeri hullmhoz, hdhoz hasonlt. A barlangot rges-rgen felfedeztk, korbban a Sui- s Tang-dinasztia idejn mr a turistk kedvenc helyv vlt. Erre a barlangbeli kltszeti rsok nyjthatjk a bizonytkot. A barlang kapujnl kt pagodt is emeltek.
A Ndas Fuvola cseppkbarlang a vros szak-nyugati rszn fekv Guangming hegycscs alatt rejlik, mint egy fldalatti od. A fld alatt 240 mterrel fekv barlangban, a turisztikai tvonal csak 500 mter hossz, de rajta srn sorakoznak a klnbz cseppkvek. A sznes lmpk segtsgvel az od olyannak tnik, mintha egy kincses trgyakat bemutat, killt terem lenne. A barlangon kvl egy fldalatti foly vzt sszegyjt meder dvzli a ltogatkat.
A Lijiang foly ms neve Guijiang, mely tszeli Guilin vrost, s Wuzhou vrosnl mlik be a Xijiang folyba. A foly Guilint s Yangshuot sszekt szakasza majdnem flszz kilomter hossz folyost alkot. A jde zld szn vzfelleten a foly mellett fekv karsztkpzdmnyek kpe tkrzdik. gy tnik, mintha az ttetsz vz al, lefel mlyednnek a mszkcscsok.

Yangshuo a Lijiang foly partjn Guilin vrostl 60 kilomterre tallhat. Itt bven kpzdnek most is tipikus karsztkpzdmnyek. A ltogatk szrazfldn is felkereshetik a kis teleplsen a karsztbarlangokat. A Lijiang foly szakrl dlre innen vltoztat irnyt. Rges-rgen az sk gy rtkeltk a teleplst, hogy Yangshuo melletti flszz kilomternyi vzi t tele van ltvnyossggal, a Bilian cscsnl elhagyatottan laknak a helyi csaldok.

A Ht Csillag elnevezs sziklk alatt sszesen 8 cseppkbarlang rejlik, klnbz formjak s eltr a nagysgak. Nhnyaknak tgas a bels tere, kupola alak a teteje, nhnyban kanyargsan befel kszik a szerpentines t. Nhny magas, belsejben mindig meleg van, nhny a fld al sllyed, s jcskn hideg van bennk. Nmelyikben foly vagy meder tallhat, vagy annyira nagy a bels tere, hogy hajkzni lehet benne vagy fldalatti foly tallhat a kvek alatt.

A legkorbban kpzdtt barlang, Kkamraknt ismert. Ebben tallhat a legtbb ltnival is. Rgen egy Tang-dinasztiabeli irodalmr mvben gy jegyezte fel a barlangrl szerzett benyomsait: a barlangba jutva egy jde szn nagy terem trul a szem el, a klnbz alak sziklk gy llnak ott, mintha szaladnnak a tigrisek, hullmok verdnnek a parthoz, magasodnnak a cscsok. Mindezek mulatba ejtettk a ltogatkat. Valjban a Kkamra egy vizes barlang, a bels tere alacsonyabb a barlangon kvli talajnl. Mestersges beavatkozsok hatsra az rvizek szezonjban a kls esvz nem rombolja tovbb az reget. Ezrt egsz vben ltogathat a barlang. A vizes barlang 128 mter hossz, benne a vizes terletek nagysga meghaladja az ezerszz ngyzetmtert is. A vz mlysge elri az 1, 2 mtert. Az egyik csoda, hogy a szban forg Tang-dinasztiabeli irodalmr falra rt kzrsnak felt elrasztotta a vz. A barlang mennyezetn egy rs mentn sztmllott mlyeds lthat, melyet "gi vlgy"-knt emlegetnek. A mennyezet tbb mint 30 mter magas, melyen a barlangban tallhat vz fnye villog.

A barlangban Guanyin Bdhiszattva szobra ll, melyet egy kis regbe lltottak be. Krnykn, a falakon Tang- s Song-dinasztia kltk falba vsett mveit, kzrsait vehetik szemgyre a ltogatk. A ltvnyt az ezer ves kltszeti folyosnak is nevezik, mert rajta tbb mint 400 vsett m olvashat. Ebbl a szempontbl a Nagymedve barlangot Kna kalligrafikus mzeumnak is tartjk, mert a Kkamrabeli vsett rsok mellett a tbbi barlangban is tallhat a sziklba vsett rs.

A Kkamrtl nyugatra fekszik a Bixia elnevezs barlang. A Kkamrtl eltren a Bixia alja a talajszint felett tallhat, ezrt nem fenyegeti a vz elntse. A Bixia a Ht Csillag sziklk kztt rejl barlangok kzl a legszebb s a leghosszabb, hosszsga elri a 180 mtert. Mivel egy nagy szikla szln tallhat, s egy kis regen keresztl beverdik a napfny, Fny sziklaknt is emlegetik a barlangot.
A Bixia belsejbl nylik egy egyedlll od, vagyis az gynevezett Szarvas Csont. Igen ritka, rgi emberi nyomok tallhatk benne, ezrt manapsg nem is teljesen nyitott a turistk eltt. A barlang fels rszn van egy kis lyuk, a napfny beszrdik ott.
|