Hres drgakvek
De Beers gymnt

Nem sokkal az utn, hogy 1888 mrciusban megalakult a De Beers Consolidated Mines Ltd, egy risi srga nyolclap kristlyt talltak a De Beers bnyban.
A k slya 428, 50 rgi kart volt (1913 eltt mrtk gy), leghosszabb tengelye 47, 6 mm, s 38, 1 mm magas volt. A Victoria gymntot kivve - amelynek forrsa mg mindig ktsges - a De Beers volt a legnagyobb gymnt, amelyet Kimberly ngy bnyjban talltak abban az idszakban.
234, 65 kartos slyval a De Beers gymnta hetedik legnagyobb fazetts gymnt a vilgon, s ebbe nincs beleszmtva a Nizam, amelynek jelenlegi helye nem ismert, s mely csak rszlegesen lett megcsiszolva. Azt nem lehet tudni, hol csiszoltk a De Beers gymntot, de kornak kitn csiszolkzponti mivolta miatt valsznleg Amszterdamban.
Prizsi killtsa utn a De Beers gymntot Patiala maharadzsja vette meg. 1928-ban a prizsi Cartier egy nnepi nyaklnc kzppontjba ltette, mely a Patalia nyaklncknt vlt hress. Valamikor az 1930-as vekben a gymntot jelenlegi tulajdonosa szerezte meg, aki 1973-ban klcsnadta azt egy izraeli killtsra.
Az uralom vge utn az art deco Patiala nyaklnc eltnt. Ksbb, 1998-ban valaki rbukkant egy maradvnyra egy londoni zaciban.
A nyaklnc nagy kvei eltntek: ht, 18-73 kart kztti k, melyek a medl fltt voltak, s a hetedik legnagyobb, 234, 69 kartos De Beers gymnt. Cartier megszerezte a nyaklnc tbbi kvt, s ngy vet tlttt el azzal, hogy megjavtotta. Megprbltk jra megcsinlni az eredetit gy, hogy a hinyz gymntokat ms termszetes kvekkel helyettestette, mint pldul fehr zafrral s fehr topzzal, de az eredmny csaldst okozott. De visszatrve a gymntokhoz: az eredeti gymntok termszetesen mr nincsenek meg, a De Beers gymntot is belertve. Br annak helyettestse miatt mg tovbbra is keresglnek gymntot, Cartier gy dnttt, hogy kocka alak cirkniumot hasznl a ht gymnt helyettestshez, az eredeti burmai kvek helyett szintetikus rubint. A De Beers gymnt egy msolata elkszlt, s azt bele is raktk a nyaklncba. A nyaklnc eredetileg 2930 gymntot tartalmazott, s 962, 25 kart slya volt.
1982. mjus 6-n aztn a Sotheby's genfi rversn elrvereztk a De Beers gymntot. gy gondoltk, a licit elrheti a 4, 5 milli dollrt is, ehelyett a legmagasabb ajnlat 3, 16 milli dollr volt.
Rgens gymnt

A ma ismert egyik legtisztbb s legcsillogbb, 410 kartos gymnt az utols Indiban tallt nagy kvek egyike. A k sorst ksr kalandok mr 1701-ben, elkerlsekor elkezddtek.
A rabszolga, aki a Parteal bnyban megtallta, megsebestette magt azrt, hogy ellophassa a hatalmas drgakvet a ktsbe csomagolva. A tolvaj a tengerpartra szktt, ahol a k rtknek felt ajnlotta fel egy angol hajskapitnynak a szabadsgba vezet hajtrt cserbe. A tengersz azonban nem akart osztozkodni, ezrt a Bombaybe vezet ton meggyilkolta a rabszolgt. A vrosba rve egy helyi kereskednek adta el a kvet 5000 fontrt. Miutn a pnzt elherdlta, megszlalt a lelkiismerete, s ngyilkos lett.
1702-ben az indiai keresked 100. 000 fontrt adta tovbb a kvet Madras kormnyzjnak. Thomas Pitt - akirl a gymnt az els nevt kapta - Angliba kldte a drgakvet, ahol kt ves munkval 140, 5 kartos brilinst csiszoltak belle. A munka sorn megmaradt kisebb darabok - melyek kzl nhny Nagy Pter cr tulajdonba kerlt - bven fedeztk a kltsgeket.
A kvet 650. 000 fontrt vsrolta meg II. Flp francia rgens 1717-ben. Ettl az idtl kezdve trtnete a francia uralkodkkal szorosan sszekapcsoldik, s ekkortl nevezik Rgens Gymntnak. XV. Lajos koronzsakor mr a francia koront kestette, azonban ksbb kivettk, s nllan hordtk a csald tagjai. A francia forradalom idejn sok ms kirlyi kszerrel egytt ennek is nyoma veszett.
Miutn egy padlson megtalltk, Napleon 1797-ben pnzgyi gondjainak rendezse rdekben elzlogostotta, 1804-es koronzsakor viszont mr a dszkardja markolatt kestette. 1825-tl jra a koronn ragyogott, majd III. Napleon thelyeztette az Eugnia csszrn szmra ksztett nyakkbe.
A francia koronakszerek nagy rszt 1887-ben elrvereztk, de a Rgenst megriztk s a Louvre kincsei kztt, lltottk ki. Innen az ta is csak rvid idre tvozott: a msodik vilghbor alatt a nmet megszlls veit a Chambord-i kastlyban tlttt.
Dl Csillaga gymnt

Az 128, 48 kartos Dl Csillaga az els nemzetkzileg is elismert brazil gymnt. Vilghrt klnleges tisztasgnak s enyhn rzsasznbe hajl barna sznrnyalatnak ksznheti.
A brazliai Bagagem bnyban valamikor a lops elleni szoksosan szigor fellps mellett a becsletessget is honorltk. A tekintlyes mret kre bukkan rabszolgk jutalmul visszanyertk szabadsgukat. Ez lnyegben azt jelentette, hogy fizetsrt dolgoztak tovbb, s ruht, valamint szerszmokat is birtokolhattak. A megtallt k rtktl fggen olykor mg felvonulst is rendeztek a tiszteletkre, amelynek sorn virgkoszorval koronztk meg az immr szabad embereket.
1853-ban egy rabszolgan egy 261, 88 kartos gymntra lelt, amelyrt nem csak a szabadsgval, hanem letjradkkal is megjutalmaztk. A bnyatulajdonos nem volt tisztban a k rtkvel, gy potom 3000 fontrt megvlt tle. Az gyes vev azonnal Rio de Janeiro-ba sietett, s ott pontosan a tzszeresrt adta tovbb a drgakvet.
1853-as megtallsa utn a csiszolatlan k szmos tulajdonos kezn t vgl Amszterdamba kerlt. A csiszols sorn - eredeti slynak gy tbb mint felt elvesztve - 128, 48 kartosra zsugorodott. A gymntot mr az 1862-es londoni s az 1867-es prizsi bemutat hress tette. Akkoriban egy Indiai fejedelem 110 ezer fontot ajnlott fel rte. Jelenlegi tulajdonosa ismeretlen.
Koh-I-Noor gymnt

Atyktojs nagysg, 186 kartos gymntot az indiai Golconda bnyjban talltk 1100 krl. rott szvegben hindi nyelven elszr 1306-ban tettek rla emltst azzal a figyelmeztetssel, hogy csak n viselheti, frfira szerencstlensget hoz. A XVI. szzadban a mogul-dinasztia els csszra, Babur lett a tulajdonosa. A tuds llamfrfi megllaptotta, hogy rtke a fele annak, amit a vilgon egy nap alatt elkltenek. Az tok finl fogant meg elszr, elvesztette hatalmt s szmztk. Ksbb a k Jahan sahhoz, a Tadzs Mahal pttetjhez kerlt, aki belefoglaltatta a trnba, m is brtnben vgezte, ahov fia zratta - rta a Corriere della Sera cm olasz napilap.
A gymnt nevt Nadr perzsa sahtl kapta, aki, amikor megpillantotta, gy kiltott fel: "Koh-i-Noor", ami "hegynyi fnyt" jelent. Rges-rgen a mogulok kezbe kerlt. 1739-ben Nadr perzsa sah leigzta a mogulokat: elfoglalta Delhi vrost, megerstette Mohamed sah hatalmt. De a gymntot mindenron meg akarta szerezni tle. Mohamed egyik csalfa asszonya elrulta, hogy ura a turbnjban viseli, amit sosem vesz le. Nadr elutazsakor fnyes nnepsget rendezett. Bcszskor megkrte Mohamedet, hogy rk bartsguk jell cserljenek turbnt. termszetesen szves-rmest, knny llekkel megvlt igazgyngykkel dsztett fejedelmi fejdsztl, Mohamed azonban a megdbbenstl szhoz sem jutott. Nadr, remeg kzzel bontogatta a turbnt: fonatainak vgs csavarodsaiban rlelt a kincsre. m neki is balszerencst hozott: birodalma nhny v mlva sszeomlott.
A Koh-i-Noor ksbbi tulajdonosai is szerencstlenl jrtak: Suja sahot megfosztottk hatalmtl, meneklnie kellett. Runszit Szing, vagyis a lahori kirly udvarban lt, aki 1813-ban erszakkal elvette tle kincst.
A Koh-i-Noor 1851-ben rkezett Londonba a 9 ves utols lahori maharadzsa "ajndkaknt", voltakppen hadi zskmnyknt. Viktria kirlynnek ajndkozta az rtkes gymntot, aki - mivel hitt a legendban: miszerint a Koh-i-noor csak frfiaknak hoz szerencstlensget - vgrendeletben kikttte, hogy a gymntot frfi uralkod nem, csakis annak felesge rklheti. A Crystal Palace-ban mutattk be a npnek, amely azonban nem tallta elg fnylnek. Ezrt Albert herceg, Viktria kirlyn frje lecsiszoltatta, ami ltal a k 105 kartoss cskkent. 1911-ben belefoglaltk V. Gyrgy felesgnek, Mrinak a koronjba, majd 1937-ben VI. Gyrgy felesg, Erzsbet, II. Erzsbet anyj lett, aki 2002-ben halt meg. A gymntot a Towerben, a koronakszerek mellett rzik. Utoljra akkor mozdtottk el onnan, amikor az anyakirlyn temetse volt. Az koporsjra helyeztk a Westminsterben trtnt felravatalozsakor.
Dl-Afrika Csillaga gymnt

A 86 kartos gymntot 1869-ben Dl-Afrikban, a Sandfontein farmon tallta egy Schwarzboy nev marhapsztor, amikor dhben gykerestl kitpte azt a bokrot, amely megsebezte. Egy ideig talizmnknt hordta, de elfogta a flelem, hogy szerencstlensget hoz szmra, s elvitte a helyi varzslhoz, akitl azonnal megvette egy Niekerk nev keresked, teljes vagyont felajnlva a krt: termszetesen pontosan tudta, hogy lete zlett ttte nylbe. Lord Dudley nmi csiszols utn mr 25000 fontrt vsrolta a kvet, s elnevezte "Dl-Afrika csillag"-nak. Dl-Afrikban, persze, ennek hatsra azonnal kitrt a gymntlz. 1896-ban viszont az kszer eltnt, s csak hrom vvel ksbb kerlt el. Kiderlt, hogy Lord Dudley tolvaj unokaccse ennyi ideig prblkozott, hogy tladjon rajta, m hiba, mert zskmnya tl ismert volt ahhoz, hogy megvegyk. A tolvaj vgl felajnlotta a lordnak, hogy 50000 dollrrt visszavsrolhatja kincst. Az arisztokrata beleegyezett, de termszetesen azonnal riasztotta a rendrsget, akik elfogtk a "kedves" rokont s Dl-Afrika csillagt visszaadtk Lord Dudley-nak. Jelenleg azonban nem tudni, hol van a gymnt.
Cullinan gymnt
A 3106 kartos, kkesfehr k rtke felbecslhetetlen. lltlag ez a legnagyobb gymnt a Fldn, amit valaha talltak. 1905-ben bukkantak a nyomra Dl-Afrikban a Thomas Cullinan ltal felfedezett gymntbnyban, rla kapta a nevt. Kt br tbornok vsrolta meg, hogy VII. Edward angol kirlynak ajndkozzk szletsnapjra. A k egyszer postai kldemnyknt szerencssen megrkezett Angliba, mg a - megtvesztsl - detektvek hadval riztetett msolatot, elloptk a hajrl. A kirly koronjval egytt lefnykpeztette, s egy bank pnclszekrnyben riztette a kvet, amelynek csiszolsa nyolc hnapig tartott. A legnagyobb darab az angol kirlyn jogarba van belefoglalva, a msodik legnagyobb a kirlyi koront dszti, a tovbbiak, pedig a Koh-i-noor nev gymnttal egytt az angol kirlyn koronjt kestik. A tbbi k is az angol korona kincsek, kz tartozik.
Orlov vagy ms nven amszterdami gymnt

250 kartos gymnt. Indibl szrmazik, ahol egy templomi szobor szeme volt. Ksbb egy ideig Nadr perzsa sah trnjt kestette, de elraboltk tle. 1772 -ben Amszterdamban vsrolta meg Nagy Katalin szmra a crn kegyence, Grigorij Orlov. Az asszony a koronjba foglaltatta, s szerelmrl nevezte el a kvet, de hamarosan kibrndult az ajndkozbl. A gymnt, ksbb a cri jogart dsztette. A msodik vilghbor utni szovjet kormny azt lltotta, hogy az Orlov a koronakszerekkel egytt a Kremlben lthat: sokak szerint viszont a killtott trgy csak msolat volt, az eredetit 1920-ban Szentptervrrl klfldre menektettk. Aztn visszakerlt, de 1932-ben kalandos krlmnyek kztt, a jogarbl kiszedve jra Nyugat-Eurpba csempsztk az Orlovot. Hogy jelenleg hol van, senki sem tudja.
Florenci, ms nven "Toscana nagyhercege" gymnt

Ez egy 137 kartos, srgs szn gymnt, s Indibl szrmazik. A legenda szerint sokig Mersz Krolynak, Burgundia hercegnek gyjtemnyt gazdagtotta, aki tbb csatban is viselte, mg 1476-ban Murtennl menekls kzben el nem vesztette. Mint ahogy az mr az eddigi kkveknl is bebizonyosodott, az egyszer emberek csakgy, mint a hatalmas uralkodk, valamifle varzsos bvert tulajdontottak nekik.
A vesztett csata utn egy svjci zsoldos tallta meg, aki azonban pechre egy pohr bort sem kapott rte. Ezutn sok tulajdonoshoz kerlt egyms utn, akiknek fogalmuk sem volt az rtkrl. Miln uralkodja s II. Gyula ppa utn 1509-ben a Medicieknl kttt ki, egszen pontosan Toscana nagyhercegnl, ezrt emlegetik ilyen nven is. Kvetkez tulajdonosa I. Ferenc volt. Marie Antoinette osztrk fhercegn ppgy viselte XVI. Lajossal tartott eskvjn, mint kivgzsekor. A francia forradalom alatt Robespierre-hez kerlt, nla azonban nem sokig maradhatott, mert hamarosan t is kivgeztk.
Napleontl a Florenci jra visszajutott a Habsburgokhoz (taln mg Magyarorszgon is jrt ez a pratlan drgak). Miksa csszr s Rudolf trnrks kvetkezett a tulajdonosi sorban. A fiatal trnrks a szeretjnek, Vetsera Mrinak akarta ajndkozni, de a lny nem fogadta el, ezrt Rudolf inkbb anyjnak, Erzsbetnek adta, aki a szerelmespr mayerlingi ngyilkossga utn sajt tragikus hallig - 1898. szeptember 10-n Genfben leszrta egy olasz anarchista - llandan viselte.
Teht errl a gymntrl sem mondhatjuk el, hogy szerencsss tette volna viselit. Ht, mg ha tudjuk az ezt, kvet esemnyeket! Ferenc Ferdinnd trnrks felesgnek ugyanis nyakban volt az 1914-es mernylet napjn. Az egyetlen rtk, amit Zita kirlyn, IV. Kroly hitvese a Monarchia felbomlst kvet szmzetsbe magval vitt, a Florenci volt. Viszont anyagi gondjaik miatt el kellett adniuk.
A kincs tbb kszersznl megfordult: az egyikknl Faruk egyiptomi kirly nszajndkul szemelte ki. Az uralkod 1952-es trnfosztsa utn Rmba vitte a kvet, s 1955-ben egy New York-i szindiktusnak adta el. Az biztos, hogy a gymnt visszakerlt Eurpba, de nem tudni, jelenleg hol van.
Pigot gymnt

Nevt Georges Pigot-rl, Madras 18. szzad kzepn lt kormnyzjrl kapta, aki kegyesen elfogadta egy szomszdos maharadzstl: az ajndk hatsra termszetesen elhalasztotta a szomszd ellen tervezett hadjratot. A megvesztegetett kormnyzt Angliban brtnbe zrtk, ahol meg is halt, a gymntot, pedig testvreire hagyta.
Ktszz vvel ezeltt a kvet elrvereztk: elbb Napleon desanyj, majd a janinai pas, Ali lett. A trk szultn azonban fltkeny lett a flig fggetlen albniai uralkodra, s 1822-ben meglette. Ali halla eltt bizalmasra, egy francia kalandor katonra s annak felesgre bzta a kvet, s megparancsolta, adjk el, s az rbl gondoskodjanak Ali gyerekeirl! A hzaspr nem teljestette a krst. A vgs prbeszdnek fltanja volt egy hallgatz szolga, de a francia katona vltig lltotta, hogy kalapccsal porr zzta a gymntot. Mindenesetre elg gyans, hogy felesgvel letk vgig gazdagon ltek.
Sah gymnt

Ez egy 88, 9 kartos drgak. Arrl hres, hogy ez volt az els drga kincs, amelynek nevet adtak, miutn tbb mint ngyszz ve Indiban megtalltk. Lapjain perzsa nyelv feliratokat talltak, melyek Ahmed Nagar kirlyrl s a Tadzs Mahal pttetjtl, Dzsahn sahtl szrmaztak.
A sahot fia, Aurangeb fosztotta meg trnjtl. Az ifj, pedig ppgy szerette az kszereket, mint az apja. Szletsnapja eltt minden vben eladta legszebb drgakveit, hogy az nnepnapon kamatostl visszakapja azokat: alattvali minden vben annyi ajndkkal halmoztk el, amennyi az uralkod testslya volt. Ht szpsges trnja kzl kiemelkedett a Sah gymnttal dsztett Pvatrnus. 1739-ben Nadr perzsa sah kifosztotta Delhit s megszerezte a kvet, melyre egy harmadik feliratot is vsetett.
Az kszer 1829-ig Tehernban maradt: ekkor - az 1825-s dekabrista felkels uthatsaknt - megltk az ottani orosz nagykvetet. I. Mikls cr vlaszul hborra kszldtt Perzsia ellen, a Sah gymnt lttn azonban knnyen s rmmel kiengeszteldtt.
A washingtoni (USA) Smithsonian Intzet lland killtsn megtekinthet 44, 52 kartos, kk HOPE gymnt ktes hrnevt azzal nyerte el, hogy - lltlag - tok l rajta, s ezrt szerencstlensget hoz tulajdonosra. A HOPE gymnt mai nevt egyik korbbi tulajdonosa, Henry Philip Hope utn kapta.
Annak ellenre, hogy gymntokkal foglalkoz szakemberek generciit foglalkoztatta a hres gymnt eredete s valdi trtnete, a k trtnetnek rsos dokumentlsa nem sokkal azt megelzen kezddtt, hogy a gymntot Henry Hope 1830-ban megvsrolta.
A legenda s a tnyek
A csodlatos, hatalmas 112 kartos ibolyakk drgakvet Indiban bnysztk, gy az lltlagos tok is innen szrmazik, mivel a legenda szerint egy tolvaj lopta el a gymntot a hindu istenn Sita (Rma felesge) szobrnak szembl. A drgakvet 1668-ban egy indiai frfi hozta Velencbe - a bbpestissel egytt - s egy Morosini nev patrciusnak adta el, aki azonban nem sokig rlhetett neki, mert egy kocsmai verekedsben leszrtk. A kvet Tavermier francia gymntkeresked vette meg, akit legkzelebbi indiai tja sorn lltlag vad kutyk martak hallra.
Egy darabig Touquet prizsi bankr vagyont gyaraptotta, de a hrhedt uzsors nem sokkal ksbb a Bastille-ban vgezte, a gymnt, pedig XIV. Lajos tulajdonba kerlt. A kirly kszersze szv alakra csiszolta a kvet - ezzel ugyan slya cskkent, de maga a k mg szebb lett - gy mg kirlyibb ajndkv vlhatott a Napkirly egyik szeretjnek, Montespan mrkinnak. A mrkin azonban hamarosan kegyvesztett lett, mert az uralkod htlensggel vdolta, ezrt kolostorba zratta, a kkkvet, pedig az Aranygyapjas rend szalagjba foglaltatta.
Az akkoriban FRANCIA KK-nek nevezett gymntot XVI. Lajos s Marie Antoinette rkltk. A nagy francia forradalom idejn, 1792-ben, krlbell a kirlyi pr lefejezsvel egyidejleg a gymntot - az sszes tbbi koronakszerrel egytt - elraboltk, s br ksbb az kszerek egy rsze megkerlt, a KORONA KK GYMNT-jnak nyoma veszett.
rdekes egybeess, hogy a Hope gymnthoz nagyon hasonl kkvet visel a spanyol kirlyn, Mria Lujza azon a portrjn, amelyet Goya festett 1800-ban.
Vannak olyan beszmolk, miszerint a FRANCIA KK-et jelenlegi mretre Wilhelm Fals holland gymntmetsz csiszolta. Fals szve lltlag megszakadt azt kveten, hogy sajt fia, Hendrick ellopta a tle a gymntot. Hendrick viszont ngyilkossgot kvetett el, miutn a nagy rtk kvet csak nevetsgesen alacsony ron tudta eladni.
Londonban, 1830-ban jelent meg egy 44, 5 kartos mlykk, ovl csiszols gymnt, amelyet illeten a szakrtk egyetrtettek abban, hogy az bizony a FRANCIA KK, tcsiszolva, hogy valdi lte homlyban maradhasson. A gymntot Henry Hope bankr vette meg, s a k ezzel nyerte el ma is hasznlatos nevt, a HOPE-ot, amely angolul nem csak csaldnv, hanem "remny"-t is jelent.
Nhny vvel ksbb a bankr fia kirlyi vevre tallt IV. Gyrgy angol uralkod szemlyben, aki a gymntrt kevs pnzzel, de az ifjabb Hope szmra sokkal rtkesebb nemesi ranggal fizetett. A kirly a gymntot engesztelsl ajndkozta szeretjnek, a szp zvegynek, Mary Fitzherbertnek, amirt - anyagi gondjai megoldsa rdekben - felesgl vette Caroline braunschweigi hercegnt. Az rdekhzassgnak azonban nagyon hamar csfos vget rt a kirly htlenkedse miatt, s a vilgraszlan botrnyos vls sorn Caroline magnak kvetelte a varzslatos kkkvet. A gymntot nem sikerlt megszereznie, mert IV. Gyrgy a k gazdjul annak korbbi tulajdonost, Sir Francis Hope-ot vlasztotta, persze azrt, mert gy kszpnzt kapott rte.
Sir Francis Hope az kszert az utols trk szultnnak, II. Abdul Hamidnak adta el, aki azt kedvenc felesgnek ajndkozta. Az eltkozott k ismt bizonytott: 1909-ben, nhny hnappal az utn, hogy a szultn megszerezte a gymntot, egy katonai puccs rkre elzte trnjrl. A menekl szultn szmzetsbe Salonikibe knyszerlt, ahol Simon Mantharidesz grg gymntkeresked fogadta be. A szultn hlbl neki ajndkozta a gymntot. A Mantharidesz csald a trkk ell Prizsba meneklt: egy csaldi kirndulson eltvedtek s autjukkal szakadkba zuhanva mindannyian szrnyethaltak.
A kk gymntot Igor Kanitovszkij orosz herceg szerezte meg s kedvesnek, a Folies Bergres tncosnjnek, Laurentine Ladrue-nek ajndkozta. A herceg a tncosnrt prbajozott is, s srlsbe belehalt. A lny babons volt, szerelme hallt a k tknak tulajdontotta, gy nem akarta megtartani, hanem eladta egy Montez nev spanyol rnak. A spanyol hajja elsllyedt, vzbe fulladt, s a gymntot vgl bvrnak kellett felhoznia a tenger mlyrl.
A hres kvet a hres prizsi kszersz Cartier vsrolta meg, s adta el 170 000 dollrrt Evalyn Walsh McLean-nek, a gazdag s excentrikus trsasgi hlgynek, akinek frje a Washington Post cm jsg tulajdonosa volt. Az kszervsrls felttele az volt, hogy Cartier kteles azonos ron visszavsrolni a gymntot, ha a vsrls idpontjtl szmtott 6 hnapon bell a csald brmelyik tagjval szerencstlensg trtnne. A fl v baj nlkl telt el, br felrppent a hr, hogy McLeank is az 1912. prilisban elsllyedt Titanicon utaztak. Nem voltak a hajn, de sorozatban rtk ket a tragdik: fiukat egy taxi ttte el, lnyuk szerelmi bnatban, altat tladagolsban halt meg 1946-ban. A szlk hzassga gyermekeik halla utn megromlott, llandan veszekedtek, mg vgl el is vltak. McLean elborult elmvel halt meg, felesge, pedig soha nem plt fel a szltsbl.
Evalyn Walsh McLean 1947-ben bekvetkezett halla utn kszereit, kztk a HOPE gymntot is a New York-i "gymntkirly", Harry Winston vette meg s 1957-ben ms kszerekkel, egytt killtotta a Waldorf Astoriban. Itt "szeretett bel" Arisztotelesz Onasszisz felesge, Athina. Hiba figyelmeztettk, hogy a k eddig csak szerencstlensget hozott tulajdonosaira, mindenkppen magnak akarta. Onassisz megvette neki, azzal a felttellel, hogy Winston t ven bell kteles visszavsrolni, anlkl, hogy a hajmgnsnak indokolnia kellene hajt. A visszavsrls a hzaspr vlsakor meg is trtnt.
A "gymntkirly" 1958-ban, - valsznleg nem kis megknnyebblssel - egyszer postai csomagban postzva, klcsnadta a Hope-ot az rtkes ritkasgok s mremekek llami mzeumnak, a Smithsonian Intzetnek, ahol ma is lthat, termszetesen golyll veg alatt.
Eddig a legenda s a dokumentlt trtnet. Ha nem is hisznk az "tok"-ban, akkor is gy tnik, hogy tl sok a vletlen egybeess a Hope gymnt trtnetben. Ezrt aztn rezd magad kifejezetten szerencssnek, hiszen csekly a valsznsge, hogy a HOPE tulajdonosa lehess, gy megmeneklsz az toktl is.
Porter Rhodes gymnt

Gymnt - kszer - 1880-ban, kornak egyik legszebb amerikai gymntja volt - a 153, 50 kartos nyers gymntot, amelybl a Porter Rhodes-ot kicsiszoltk, a Kimberly bnyban talltk Mr Porter Rhodes krsre.
Akkoriban 200 ezer dollrra becsltk. 1881-ben Mr Porter Rhodes megltogatta a londoni Osborne hzat, s megmutatta a gymntot Viktria kirlynnek, akit lenygztt a k tisztasga s szpsge. Eugnie crn - aki ugyanekkor szintn ltta a gymntot - azt mondta r, hogy egyszeren tkletes, nem tudvn, mihez is hasonlthatn. Az volt az ltalnos hit akkoriban, hogy a dl-afrikai gymntok alsbbrendek. Viktria kirlyn meg is krdezte: Ez valban Fokvrosbl val? Eugnie szintn: Biztos benne, hogy ez a gymnt Dl-Afrikbl val, s nem javtottak rajta egy kicsit? Mindig azt hittem, hogy az onnan val gymntok srgk s rtktelenebbek.
A gymntot 73 kartoss csiszoltk, de vgl egyik nemes hlgy sem lett, hanem a Jerwood & Ward londoni kszerszetnek adtk el, akik Amszterdamban jracsiszoltk, s egy 56, 60 kartos gymnt lett belle. Ksbb Indore maharadzsja vette meg, egy nagy vagyon ember, aki 1926-ban fia javra lemondott posztjrl, mert botrny trt ki egy tncos lnyhoz fzd vonzalma miatt. 1930-ban Westminster msodik hercege vette meg a gymntot, aki els volt a gyjtk hossz sorban. Ksbb egy befolysos amerikai csald tulajdonba kerlt, akik hrom vtizedig riztk a gymntot, majd 1987-ben eladtk Lawrence Graff-nak. Graff jracsiszolta a gymntot, mely gy 54, 04 kartos lett.

Ezt a 101, 29 kartos gymntot korbbi tulajdonosrl, Alfred Ernest Allnattrl neveztk el.
Amikor Porter Rhodes 1881-ben Wight szigetre utazott, hogy megmutassa fehr gymntkristlyt Viktria kirlynnek s a francia Eugnie csszrnnek, aki akkoriban a kzelben tartzkodott, segtett egy mtosz eloszlatsban: a dl-afrikai gymntok ltalban srgs sznek voltak, s ezrt kevsb rtkesek. A kirlyn is, de fleg a csszrn - aki jl rteslt volt a gymntokkal kapcsolatban - elhittk ezt, ezrt meglepdtek, amikor egy fehr, nyolclap kristlyt vizsgltak meg Dl-Afrika fokvrosi bnyjbl. Ilyen nem trtnt mindaddig, amg meg nem talltk 1893-ban az Excelsiort, 1895-ben a Jubilee-t, s vgl 1902-ben fel nem fedeztk a Premier bnyt Dl-Afrikban, amellyel az orszg vgre elismerst nyert, mint a nagy fehr s srga gymntok forrsa.
A dl-afrikai gymntbnyszati ipar korai vei bizonyosan szemtanja volt a nagy srga kristlyok jelenltnek, melyek tbbje nyolclap volt. Nasir ud-Din Shah (1848-1860), Perzsia uralkod sah-ja is az elsk kztt volt, akik rtkelhettk is ezeket, mert tbb srga gymntot is belerakatott Irn koronakszereibe, a legnagyobb egy 135 kartos darab volt, amely mretben s formban is versengett a Regent gymnttal. Sok, kztk a Tiffany Yellow ois a Kimberly bnybl szrmazik, de eddig a legnagyobb szm a De Beers bnybl van, amely az Allnatt eredeti formjnak legvalsznbb forrsa.
|